Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy da się uniknąć awarii samochodu? Podpowiadamy jak dbać o samochód w obecnej porze roku

Czy da się uniknąć awarii samochodu? Podpowiadamy jak dbać o samochód w obecnej porze roku

reklama

Obecnie jest dobry czas, aby zadbać o konserwację samochodu przed długimi letnimi podróżami. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jak dbać o swój pojazd o tej porze roku i na jakie awarie samochodu uważać.

Do jakich awarii dochodzi najczęściej w samochodzie o obecnej porze roku?

Statystycznie, z powodu charakterystycznych warunków pogodowych o tej porze roku, najbardziej "cierpią" w samochodzie:

  • Opony.
  • Akumulator.
  • Karoseria.
  • Płyny i oleje w samochodzie.
  • Filtr kabinowy/ filtr powietrza w silniku.
  • Pióra wycieraczek.
  • Klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe.
  • Uwagi może wymagać także klimatyzacja, światła i pasek klinowy.

Niezależnie, jaka awaria przydarzy Ci się na drodze, o każdej porze dnia możesz liczyć na pomoc firmy holowniczej Wawa-Hol, której laweta w mgnieniu oka udzieli Ci profesjonalnej pomocy. Poniżej dowiesz się jak dbać o samochód o tej porze roku, aby unikać nieprzewidzianych awarii.

obraz

Jak dbać o samochód w obecnych miesiącach?

Zadbaj o opony, czyli wymiana opon, rotacja, ustawienie zbieżności i kontrola ciśnienia

Zapewne doskonale zdajesz sobie już sprawę, że gdy temperatury rosną powyżej 7 stopni Celsjusza, zmienia się opony na letnie. Ale co jeszcze warto wiedzieć w kwestii dbania o opony w tym okresie roku?

  • Rozważ rotację opon - rotacja opon polega na zamianie tylnych opon na przednie i odwrotnie. Dlaczego się to robi? Ponieważ ciężar pojazdu nie rozkłada się równomiernie na opony, więc zużycie bieżnika na każdej z nich jest inne. Przednie opony prawie zawsze przenoszą większy ciężar, ponieważ kierują układem kierowniczym pojazdu, a także utrzymują większy ciężar podczas hamowania, gdy samochód przesuwa się do przodu. Rotacja jest jedną z najłatwiejszych i najskuteczniejszych rzeczy do zrobienia o tej porze orku, jeśli chcesz zadbać o opony.
  • Masz problemy ze zbieżnością kół? Wyboje, krawężniki ukryte w zaspach śnieżnych, oblodzone koleiny - wszystkie te czynniki przyczyniają się do zużycia zawieszenia, a w szczególności do nieprawidłowego ustawienia geometrii kół. Wszystko to wychodzi w okresie wiosennym. Możesz zauważyć, że kierownica nie jest wyśrodkowana lub czuć jej ściąganie w jedną stronę przy prędkościach autostradowych. Alternatywnie, jedynym objawem może być nierównomierne zużycie bieżnika - wtedy trzeba będzie wymienić opony. Ale w większości przypadków trzeba będzie zbadać zbieżność kół i ustawić je odpowiednio.
  • Sprawdź ciśnienie w oponach - wahania temperatury wiosną prowadzą do zmiany ciśnienie w oponach. Sprawdzaj regularnie (zawsze przed długą podróżą), czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe, a w razie potrzeby wyreguluj je.

Zmyj dokładnie sól drogową z karoserii samochodu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że karoseria Twojego samochodu jest pokryta solą, która prowadzi do rdzewienia i innych uszkodzeń nadwozia i podwozia samochodu.

Jeśli Twój pojazd nie był ostatnio myty, obecnie jest najlepszy czas, aby to zrobić. Zalecamy udać się do myjni samochodowej, która ma maszyny natryskowe, które wyczyszczą karoserię (zwłaszcza podwozie) z wystarczającą siłą, aby skutecznie usunąć sól. Jeśli posiadasz myjkę ciśnieniową, możesz oczywiście zrobić to samemu w domu.

Uzupełnij płyny w samochodzie

Płyny silnikowe należy sprawdzać w samochodzie regularnie, ale wiosenna konserwacja samochodu to dobry czas, aby dwukrotnie sprawdzić i upewnić się, że są one całkowicie uzupełnione. Sprawdź płyn hamulcowy, płyn wspomagania kierownicy, płyn do spryskiwaczy i płyn do chłodnicy - ten ostatni jest szczególnie ważny, kiedy temperatury na zewnątrz rosną. Przy okazji sprawdź kolor oleju, aby określić, czy wymaga on wymiany - jeśli jest czarny, czas na jego wymianę. Pamiętaj, że olej wymienia się co 8 000 - 16 000 kilometrów

Jeśli planujesz wymianę oleju w samochodzie na wiosnę, dobrym pomysłem jest równieżsprawdzenie płynu przekładniowego. Płyn przekładniowy jest często zaniedbywany podczas regularnej konserwacji, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że naprawa skrzyni biegów jest naprawdę kosztowna.

Wymień zużyte pióra wycieraczek

obraz

pamiętaj o regularnej zmianie wycieraczek samochodowych

Śnieg, lód i mróz są zabójcze dla piór wycieraczek, nie wspominając o piasku i soli rozsypywanej na drogach. Jeśli o obecnej porze roku widzisz smugi na przedniej szybie, prawdopodobnie wycieraczki mają małe nacięcia lub rozdarcia na gumowej krawędzi, lub mogły zatrzeć się elementy mechaniczne z powodu korozji.

Jeśli wycieraczki w Twoim samochodzie nie były wymieniane w ciągu ostatniego roku, jest to najwyższy moment, aby to zaplanować. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma potrzeby płacenia za to warsztatowi, ponieważ wymiana każdej wycieraczki zajmuje dosłownie kilka minut.

Wymień filtr kabinowy w samochodzie

Większość samochodów jest wyposażona zarówno w filtr powietrza silnika, jak i filtr kabinowy. Po długiej zimie, z łatwością gromadzą się w tych filtrach kurz, pleśń i inne alergeny, które powodują nieprzyjemny zapach i słaby przepływ powietrza. Z drugiej strony, zanieczyszczenia w filtrze powietrza silnika ograniczają jego zdolność do odpowiedniego mieszania paliwa i powietrza do spalania. Obecna pora roku to świetny moment na wyczyszczenie/ wymianę zarówno filtra powietrza silnika, jak i filtra kabinowego.

Pasek klinowy także wymaga uwagi

Chociaż obecnie praktycznie każde auto korzysta z paska serpentynowego,który służy nawet przez 120 tys. kilometrów, może on w każdym momencie wymagać wymiany. Błotniste, słone i piaszczyste drogi mogą zanieczyścić pasek, co powoduje jego uszkodzenie lub piszczenie.

Dlatego podczas regularnej diagnozy samochodu o tej porze roku, warto sprawdzić pasek klinowy pod kątem pęknięć. Sprawdzenie to łatwa część; jeśli nie czujesz się na siłach, aby wymienić pasek, trzeba będzie udać się do mechanika.

Sprawdź wszystkie żarówki

obraz

pamiętaj o diagnozie reflektorów samochodowych

Dni stają się coraz dłuższe, ale nadal tak samo ważne jest, aby być widocznym na drodze podczas jazdy. Będąc na postoju, wykonaj kilka szybkich kontroli:

  • żarówek kierunkowskazów
  • światła hamowania/ awaryjne/ postojowe
  • światła do jazdy dziennej i drogowe
  • nie zapomnij również o żarówkach tablicy rejestracyjnej.

Jeśli zauważysz niedziałającą żarówkę, zazwyczaj łatwo ją wymienić samemu. Dopasuje tylko odpowiedni typ i moc żarówki, aby nie zmienić wydajności światła. Zaleca się także wymianę żarówek parami.

Uwagi wymagają także hamulce

Zaniedbanie hamulców po sezonie zimowym może skutkować kosztownymi naprawami w przyszłości, nie wspominając o potencjalnych problemach związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem samochodu. Najlepiej zlecić mechanikowi sprawdzenie hamulców pojazdu, w tym klocków i tarcz. Jeśli klocki są zużyte, pozytywna wiadomość jest taka, że ich wymiana jest bardzo łatwa i możesz zrobić to we własnym zakresie. 

Przetestuj akumulator w samochodzie

Po okresie drastycznych zmian temperatury i warunków pogodowych może okazać się, że akumulator nie działa tak, jak powinien. Ważne jest, aby stale go sprawdzać i wymienić w odpowiednim czasie, aby nie doszło do sytuacji, że samochód "utknie" w odległej lokalizacji.

Generalnie akumulatory działają od trzech do pięciu lat. Jeśli akumulator w Twoim samochodzie zbliża się do tego wieku, warto przetestować go testerem obciążenia akumulatora. W ciągu kilku sekund, pozwoli on określić, czy akumulator jest w dobrym stanie, czy też należy go wkrótce wymienić. 

Mogą pojawić się problemy z klimatyzacją

Po długim okresie nieużytkowania może okazać się, że przy pierwszej próbie włączenia klimatyzacji nie będzie ona chłodziła kabiny samochodu w zadowalający sposób. Rozwiązaniem jest uzupełnienie w systemie czynnika chłodzącego. 

Oczywiście, praktycznie niemożliwe jest zadbanie o każdy szczegół w sposób, aby uniknąć jakichkolwiek awarii. W końcu w samochodzie znajdują się tysiące części mechanicznych. Ale co zrobić, jeśli do awarii dojdzie w trasie? Wtedy warto zwrócić się o pomoc do firmy holowniczej Wawa-hol.pl. Laweta pomoże Ci ściągnąć samochód z trasy i przetransportować go w dowolnie wybrane miejsce. 

Pomoc Drogowa Wawa-Hol
al. Jerozolimskie 228
02-495 Warszawa

Telefon do pomocy drogowej i warsztatu: 666 285 777
https://wawa-hol.pl/kontakt/

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę