Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Otwarcie wystawy: NA OPAK Mała typografia Krzysztofa Jerominka (1953–2019)

Otwarcie wystawy: NA OPAK Mała typografia Krzysztofa Jerominka (1953–2019)
📅 Data: środa, 8 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, ul. Grójecka 109 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warszawska Galeria Ekslibrisu i KAJMAN Anna Mieczyńska-Jerominek uprzejmie zapraszają na otwarcie wystawy ze zbiorów Anny Mieczyńskiej-Jerominek NA OPAK Mała typografia Krzysztofa Jerominka (1953–2019) w środę, 8 maja 2024 o godzinie 17, w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu przy ul. Grójeckiej 109.

Na wystawie pokazane zostaną: druki ulotne – ekslibrisy, zaproszenia, wizytówki, papiery firmowe, afisze, plakaty, programy teatralne, katalogi wystaw; projekty znaków firmowych.

Krzysztof Jerominek – zecer, typograf, grafik. Absolwent Zasadniczej Szkoły Poligraficznej przy Konwiktorskiej i Technikum Poligraficznego przy Stawkach w Warszawie, studiował bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczeń i współpracownik wybitnego projektanta druków, Leona Urbańskiego.
Pracownik, a potem współpracownik Doświadczalnej Oficyny Graficznej na Saskiej Kępie w Warszawie (1971–2002), eksperymentalnej drukarni i pracowni typograficznej założonej m.in. przez Urbańskiego, w latach 1978 1983 nauczyciel zawodu w Pracowni Projektowania Typograficznego prowadzonej przez Urbańskiego na warszawskiej ASP. Zdobywca, wraz z ekipą młodych
projektantów skupionych wokół Leona Urbańskiego, złotego medalu IBA w Lipsku (Internationale Buchkunst Austelung – Międzynarodowego Konkursu Sztuki Książki). Etatowo związany także przez pewien czas z czasopismem Szpilki i Wydawnictwem Współpraca, ostatecznie „wolny strzelec”, z uprawnieniami do wykonywania zawodu artysty-plastyka wydanymi przez Ministra Kultury i Sztuki w 1984. Od 1993 główny projektant Wydawnictwa KAJMAN Anna Mieczyńska, które współzakładał.

Współpracował z wieloma instytucjami i osobistościami kultury, między innymi: Teatrem Nowym w Warszawie i Teatrem Powszechnym w Łodzi za dyrekcji Bohdana Cybulskiego, Teatrem Studio w Warszawie za dyrekcji artystycznej Jerzego Grzegorzewskiego, warszawskimi teatrami: Narodowym, Dramatycznym, Lalką, Guliwerem, Teatrem na Woli, Teatrem Nowym w Poznaniu, Galerią Piotra Nowickiego w latach 70. i 80., Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Galerią Studio w Warszawie w latach 90. i na początku lat dwutysięcznych, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Instytutem Adama Mickiewicza, Domem Kultury Śródmieście w Warszawie, Biblioteką Anińską Jerzego Zbigniewa Golskiego w Aninie (przeniesioną potem do Otwocka), Podziemiem Kamedulskim – galerią w kościele pokamedulskim w Lesie Bielańskim w Warszawie, Domem Kultury Rembertów, Towarzystwem Bibliofilów Polskich (którego był członkiem).

Wspierał, projektując dla nich bezpłatnie, organizacje pozarządowe, w szczególności Stowarzyszenie Harcerskie i PTTK, a także artystę ludowego, samouka-rzeźbiarza Krzysztofa Grodzickiego.
Członek PTTK, lubił wędrować, przemierzył piechotą setki kilometrów podczas wypraw harcerskich, turystycznych, a także prywatnych.

Spotkanie organizowane jest z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
______

Biblioteka "Pod Skrzydłami" posiada windę, do której wejście znajduje się z tyłu budynku. W placówce nie ma toalety dostosowanej dla osób poruszających się na wózkach.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę